Odwiedza nas 19 gości oraz 0 użytkowników.

Zażółć gęślą jaźń

Opublikowano: wtorek, 02, marzec 2021

 

To najkrótsze zdanie zawierające wszystkie polskie litery diakrytyzowane. Chociaż jest poprawne gramatycznie, nie ma sensu znaczeniowego. Jednak wskazuje na bardzo ważny problem, jakim jest zapominanie w codziennym, nieraz szybkim komunikowaniu się o dziewięciu niezwykle istotnych literach – znakach diakrytycznych. A przecież ą, ę, ś, ć, ż, ź, ł, ń, ó są charakterystycznymi elementami języka polskiego!

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym.

Mimo pandemii i związanej z nią nauki zdalnej, jak co roku, w obchody Dnia Języka Ojczystego włączyli się uczniowie i nauczyciele naszej szkoły.

Już w piątek na korytarzu I i II piętra zostały zamieszczone gazetki informujące o historii i znaczeniu tego szczególnego dnia, ciekawostki oraz łamańce językowe. Na parterze wywieszone zostały plakaty wykonane przez uczniów klasy II z ważnymi hasłami, np. „Nie kalecz języka!”, w poniedziałek natomiast wszyscy idący po „językowych schodach” mogli powtórzyć ortografię i kłopotliwe wyrazy.

Podczas Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego uczniowie klasy III  czytali baśń H. Ch. Andersena ,, Królowa Śniegu”.

W klasach IV -VI odbył się Wielki Test Ortograficzny, który wyłonił Mistrzów, Ortografii w tych klasach. Następnego dnia miał miejsce Szkolny Konkurs Pięknego Czytania o tytuł Mistrza Pięknego Czytania walczyło 12 uczniów z klas IV - VI.