Odwiedza nas 7 gości oraz 0 użytkowników.

Międzynarodowy Dzień Kropki

Opublikowano: środa, 16, październik 2019

Święto International Dot Day czyli Międzynarodowy Dzień Kropki obchodzi się od 2009 roku. Historia tego święta rozpoczęła się od książki Petera Reynoldsa „The Dot”. Jest to historia dziewczynki, która dzięki małej kropce zmieniła myślenie o sobie i uwierzyła we własne możliwości. Dzień Kropki powstał, aby świętować i wspierać kreatywność, odwagę, wyobraźnię i zabawę dzieci. By odkrywać ich talenty i pokazać je innym. Żeby pokazać, że każde dziecko ma swoje mocne strony, które należy wspierać i rozwijać.

 

W naszej szkole święto to odbyło się w poniedziałek 16 września. Koordynatorzy akcji zaprosili wszystkich uczniów do wspólnej zabawy by przyjść w tym dniu ubranym w kropki. Uczniowie klasy VII rozwiesili na korytarzu kolorowe kropki oraz postacie które można było zamalować kropkami. Podczas lekcji uczniowie oglądali film „The Dot” oraz rozmawiali na temat wiary we własne możliwości.

Uczniowie kl. V i VIII na języku polskim pod opieką p. Wioletty Szeszko tropili kropkę. Pracując w grupach, szukali jej w związkach frazeologicznych, interpunkcji, alfabecie, skrótach a nawet w zapisie dat. I choć niektórzy na początku byli w kropce, szybko znaleźli rozwiązanie. Na cześć kropki został przez jedną z grup ułożony wiersz, inna natomiast - z liter KROPKA układała różne słowa. Uczniowie klasy V dodatkowo mogli wykazać się kreatywnością, wykonując rysunki z kropką w roli głównej. I nie były one kropka w kropkę. Ta nietypowa lekcja pokazała, jak ważna jest kropka w naszym języku…i kropka!

Natomiast na lekcji muzyki w klasie V pod opieką p. Iwony Lipiec wyjaśniono znaczenie kropki w zapisach muzycznych. Uczniowie bawiliśmy się w wyklaskiwanie rytmów nut i pauz z kropkami i bez. Na zakończenie lekcji wszyscy świętujący kropki – ubrani w kropkowe elementy garderoby, upamiętnili ten moment w postaci wspólnego zdjęcia.

Część uczniów klasy V pod opieką p. Beaty Staśkiewicz przygotowała fotobudkę, w której uczniowie mogli zrobić sobie szalone, kropkowe zdjęcia.

Młodsi uczniowie z klasy III pod opieką wychowawczyni p. Grażyny Hąci na zajęciach informatycznych wykonali biedronki w kropki oraz kamienne pionki w kształcie biedronek. Na zajęciach technicznych rozmawiali o cechach charakteru i wypisywali swoje pozytywne cechy. Uczniowie klasy II pod opieką p. Justyny Puza przygotowali klasowy kontrakt, który został umieszczony w kolorowych kropkach. Dzieci umieściły w nich prawa i obowiązki, które obiecały przestrzegać w ciągu roku szkolnego.

Kropka okazała się być inspiracją do wielu zadań, ,,Od niewielkiej kropki wszystko się zaczyna…”