Odwiedza nas 19 gości oraz 0 użytkowników.

Święto Kropki w Bibliotece

15 września uczniowie klasy 3 obchodzili w szkolnej bibliotece Międzynarodowy Dzień Kropki, święto kreatywności, odwagi i zabawy. Podczas zajęć bibliotecznych odczytano fragmenty „Akademii pana Kleksa” autorstwa Jana Brzechwy. Pan Kleks nosił piegi w złotej tabakierce i odznaczał nimi wyróżniających się chłopców z akademii. Tajemnicze kropki działały na rozum, chroniły od kataru itp. W nawiązaniu do tej lektury wszystkie dzieci z klasy trzeciej otrzymały po jednym tajemniczym piegu od pani bibliotekarki 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

W Bibliotece Szkoły Podstawowej w Dubeninkach uczniowie klasy 1, 2 i 3 obchodzili w ostatnich dniach września Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.

W związku z tym, że szkoła bierze udział w II edycji konkursu „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, święto to obchodziliśmy z pluszowymi przyjaciółmi z leśnej polany. Uczniowie wraz z nauczycielką z biblioteki odczytali głośno niektóre opowiadania o przygodach Słodziaków i odegrali scenki bawiąc się maskotkami. Niektóre opowiadania były też inspiracją do wykonania ilustracji.

Narodowe czytanie

6 września 2019 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Dubeninkach odbyła się 8. Edycja Narodowego Czytania. Na ten rok para prezydencka wybrała osiem lektur, nowel i opowiadań autorstwa: Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Władysława Stanisława Reymonta, Bolesława Prusa, Henryka Sienkiewicza, Bruna Schulza, Henryka Rzepiewskiego, Stefana Żeromskiego. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 9:00. Przedstawiciele klasy 5 przygotowani przez panią Wiolettę Szeszko odczytali z podziałem na role „Kamizelkę” Bolesława Prusa. Kolejną lekturę, nowelę „Dym” Marii Konopnickiej, czytały pani Wanda Waluk i pani Wiesława Cirocka. W drugiej części spotkania wzięła udział klasa 7. Klasę reprezentowało pięć uczennic, które odczytały „Orkę” Władysława Stanisława Rejmonta. Lektorów do występu przygotowała pani Bożena Jakubowska. Następnie członkinie Stowarzyszenia „Głos Puszczy Rominckiej” zaprezentowały fragment utworu Elizy Orzeszkowej pt. „Dobra pani” Na zakończenie spotkania przeprowadzono quiz pt. „Lektury 8. Narodowego Czytania”. 17 osób sprawdziło swoją wiedzę nt. lektur i ich autorów. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy quizu okolicznościowe podziękowania. Organizatorami tegorocznej edycji Narodowe Czytanie byli: Gminna Biblioteka Publiczna w Dubeninkach, Szkoła Podstawowa w Dubeninkach i biblioteka szkolna oraz Stowarzyszenie „Głos Puszczy Rominckiej”.

 

Biblioteka Szkoły Podstawowej

 1. Z biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły oraz rodzice.
 2. Ze zgromadzonych w bibliotece zbiorów można korzystać:
  - wypożyczając je do domu,
  - wypożyczając lub przeglądając w pracowniach przedmiotowych (komplety przekazane do pracowni),
 3. Jednorazowo można wypożyczyć 3 książki na okres I miesiąca.
  Wykorzystane materiały powinny być natychmiast zwrócone do biblioteki, gdyż czekają na nie inni czytelnicy.
 4. Wypożyczone materiały należy chronić przed zniszczeniem i zgubieniem. Czytelnik przed wypożyczeniem powinien zwrócić uwagę na ich stan i zauważone uszkodzenia zgłosić nauczycielowi biblioteki.
 5. Czytelnik który zgubi lub zniszczy książkę lub inne dokumenty ze zbiorów bibliotecznych, musi odkupić taką samą lub inną wskazaną przez nauczyciela bibliotekarza pozycję o wartości odpowiadającej aktualnej antykwarycznej cenie pozycji zgubionej (zniszczonej).
 6. Wypożyczone książki i inne rodzaje zbiorów bibliotecznych muszą być zwrócone do biblioteki przed końcem roku szkolnego.

W przypadku zmiany szkoły czytelnik zobowiązany jest przed odejściem rozliczyć się z biblioteką.